AKTUALNOŚCI
PORADNIK PROCEDUR SPRZĄTANIA POMIESZCZEŃ PO ZGONIE !
W poniższym artykule wskazujemy, jakie procedury i czynności powinna standardowo wykonać firma, zajmująca się dezynfekcją i sprzątaniem powierzchni użytkowych mieszkalnych i usługowych - po zgonach.
Uwaga!
Z doświadczenia i obserwacji na forach społecznościowych znajdujemy informacje, że niska cena usługi: - dezynfekcja i sprzątanie pomieszczeń po zgonach, nie zawsze wypełnia standardy sanitarno-epidemiologiczne, które mogą być przyczyną bardzo groźnych chorób oraz zejścia śmiertelnego.
Wniosek:
Zanim zdecydujesz o wyborze oferty, zastanów się!... czy tańsza usługa adekwatna jest do zagrożeń jakie z sobą niesie.
Opisujemy również, co dzieje się z ciałem człowieka po śmierci (zwłokami), które wystawione są na działanie temperatury otoczenia i jakie zachodzą zjawiska chemiczne, oraz jak podlega ono rozkładowi.
Uwaga!
Ostrzegamy osoby wrażliwe na podane poniżej treści dot. (opisu rozkładu zwłok).
WSTĘP
Stan rozkładu zwłok...
Pierwsze fazy rozkładu następują krótko po śmierci i trwają do kilku dni. W tym czasie nie obserwuje się zewnętrznych zmian w wyglądzie ciała jednak od wewnątrz rozkład już postępuje. W związku z brakiem dostarczania tlenu i składników odżywczych tryliony komórek budujące ludzki organizm umierają. Rozpoczyna się proces zwany autolizą polegający na uwolnieniu enzymów zawartych w lizosomach do cytoplazmy komórki, która niejako trawi się od środka. W tym czasie ciało stopniowo obniża swoją temperaturę aż do wyrównania jej z otoczeniem w etapie określanym jako algor mortis.
Przez pierwszych kilka dni po zgonie ciało już ulega rozkładowi. Tyle, że tego nie widać. Obumierają komórki, bo nie ma już dostarczanego tlenu i składników odżywczych.
Algor mortus, czyli oziębienie pośmiertne, to spadek temperatury ciała w wyniku ustania krążenia, utraty ciepła poprzez promieniowanie, przewodzenie i parowanie, aż dojdzie do wyrównania temperatury ciała z temperaturą otoczenia.
Mija parę dni. Gdy prawie wszystkie komórki obumarły, bakterie zaczynają rozkładać białka, cukry i tłuszcze w organizmie. W efekcie tworzą się gazy, inne substancje lotne i kwasy.
Ten brzydki zapach przyciąga owady i insekty. Owady składają na organizmie (spoczywającym już w ziemi) jaja, bo takie środowisko sprzyja ich wylęganiu. Rozkładające się ludzkie ciało to dla nich idealne miejsce.
Kolejny etap to gnicie ciała. Ciało zaczyna puchnąć. Najbardziej – brzuch, usta i język. Skóra robi się sinozielona. Pozostałe niestrawione dotąd resztki jedzenia przedostają się na zewnątrz, ponieważ są wypychane poprzez gazy.
Ptomainy, jady trupie - toksyczne aminy powstające w procesach gnilnych, rozkładu białek zachodzącego w zwłokach. Charakteryzują się odrażającym zapachem (u wielu osób zapach ten wywołuje trudny do opanowania odruch wymiotny). Jad trupi jest trującą substancją, uszkadza układ krążenia. Zatrucie może prowadzić nawet do zgonu. Rodzaje ptomain to:
- kadaweryna;
- putrescyna;
- neuryna;
- metyloguanidyna;
ZMIANY POŚMIERTNE O CHARAKTERZE ROZKŁADOWYM
Po wystąpieniu śmierci klinicznej w zwłokach zaczynają się toczyć procesy rozkładowe: autoliza i gnicie, które są przejawem ostatecznej, nieodwracalnej śmierci biologicznej całego ustroju.
AUTOLIZA
Autoliza jest to proces rozpadu komórek i narządów wewnętrznych spowodowany przez enzymy wewnątrzkomórkowe. Szybkość zachodzenia procesu w dużym stopniu zależy od temperatury. Najszybciej autolizie, bo już kilka minut po zgonie ulegają komórki mózgu, później wątroby, nerek itd.
Po około 2 – 3 godzinach od śmierci można już wykazać hemolizę krwi, a po upływie
24 – 48 godzin jest już niemożliwe oznaczenie grupy krwi metodami bezpośrednimi. Jednocześnie zwiększa się przepuszczalność naczyń, wskutek czego barwnik krwi przenika przez nie i powoduje brudnobrunatnawe zabarwienie błony wewnętrznej naczyń tętniczych - imbibicja barwnikiem krwi.
Zmiany autolityczne szczególnie wyraźnie manifestują się w narządach bogatych w enzymy - trzustka, żołądek, jelita. Najpóźniej autolizie ulegają mięsień sercowy i macicy, gruczoł krokowy, tarczyca, węzły chłonne, ścięgna, chrząstki kości.
GNICIE
Gnicie, w odróżnieniu od autolizy, są to procesy spowodowane działalnością bakterii gnilnych, które za życia bytują w przewodzie pokarmowym, na skórze i w drogach oddechowych. O prędkości zachodzenia tego procesu decyduje przede wszystkim temperatura i wilgotność. Przedstawione poniżej wartości czasowe należy odnosić do typowych warunków klimatu umiarkowanego.
Gnicie cechuje się dużą zmiennością i ciężko wyodrębnić powtarzające się elementy.
Do takich można zaliczyć zielonkawe zabarwienie w okolicy prawego dołu biodrowego, które pojawia się około 12 – 36 godzin po śmierci i następnie zabarwienie obejmuje całą skórę brzucha i resztę ciała.
W momencie przedostania się bakterii do układu krwionośnego następuje jego znaczne przyspieszenie, w tym czasie na skórze ujawnia się siatka naczyń żylnych w postaci pasm przeważnie barwy brudnobrunatnawej - tzw. smugi dyfuzyjne.
Kolejnym etapem jest tworzenie się w dużych ilościach gazów gnilnych - około 60 – 72 godziny, powoduje to rozdęciem zwłok.
Rozkład gnilny w ciągu 2 – 4 lat prowadzi do zupełnego zeszkieletowania zwłok; pozostają kości pokryte okostną, niektóre wiązadła chrząstki i część ścięgien. Po upływie 5 – 10 lat pozostają tylko odtłuszczone i pozbawione okostnej kości. Dalszy proces, trwający setki lat, polega na stopniowej, powierzchownej erozji i rozkruszaniu się cienkich blaszek kostnych.
ZMIANY POŚMIERTNE O CHARAKTERZE UTRWALAJĄCYM, CZYLI PRZEOBRAŻENIA ZWŁOK
Zahamowanie procesów rozkładowych prowadzi do utrwalenia tkanek miękkich zwłok. Skutecznie zapobiega rozkładowi gnilnemu przechowywanie zwłok w niskiej temperaturze otoczenia, tj. poniżej 4C. Temperatura taka lub niższa zapobiega rozmnażaniu się bakterii gnilnych. Utrwalić zwłoki można także za pomocą różnych środków chemicznych, które niszczą bakterie gnilne oraz własne układy enzymatyczne. Działanie takie nazywamy balsamowaniem zwłok.
Do przeobrażeń zwłok należą: strupieszczenie i przeobrażenie tłuszczowo – woskowe.
STRUPIESZCZENIE
Ten rodzaj przeobrażenia zwłok powstaje gdy ciało przebywa w środowisku suchym
i przewiewnym przy stosunkowo wysokiej temperaturze. Skóra staje się twarda, skórzasta, koloru od jasnobrązowego do czarnego. Zwłoki są lekkie i kruche, ale procesy gnilno -fermentacyjne nie postępują. Czas potrzebny do strupieszczenia jest bardzo różny. Przeciętnie proces ten wymaga kilku tygodni w sprzyjających warunkach.
PRZEOBRAŻENIE TŁUSZCZOWO-WOSKOWE
Do tej przemiany dochodzi w środowisku wilgotnym, przy małym dostępie tlenu i na ogół niskiej temperaturze - głęboka woda, wilgotne piwnice itp. Warunkiem jest iż osoba powinna być dobrze odżywiona z dobrze rozwiniętą tkanką tłuszczową. Tłuszczo – wosk manifestuje się jako białoszarawe plastyczne masy, które na powierzchni ciała łatwo wysychają i stają się kruche, co nadaje zwłokom wygląd jakby pokropionych gipsem lub wapniem.
Proces przemiany tłuszczowo – woskowej można zaobserwować po upływie 2 – 3 miesięcy. Do pełnej przemiany dochodzi zazwyczaj po kilku latach przebywania zwłok
w odpowiednim środowisku.
Jak widzicie państwo jest to trudny i złożony problem, z którym sami sobie nie poradzicie.
Jedynie firma zajmująca się dezynfekcją i sprzątaniem pomieszczeń po zgonach, jest w stanie kompleksowo i specjalistycznie się z tym uporać.
Pomożemy państwu oczyścić mieszkanie i pozbyć się krwi i płynów ustrojowych oraz uciążliwego smrodu.
Uwaga - Ważne!
Przed zamówieniem usługi sprzątającej w przypadku znalezienia zwłok należy:
- bezzwłocznie powiadomić najbliższą Komendę Policji;
- wezwać Pogotowie Ratunkowe (lekarza) który musi stwierdzić zgon;
- podporządkować się wszystkim procedurom przekazanym przez Policję lub Prokuraturę;
- w przypadku znalezienia zwłok w (pomieszczeniu usługowym), należy powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną;
- w przypadku stwierdzenia (śmierci naturalnej), powiadomić Zakład Pogrzebowy w celu zabrania zwłok;
- natomiast po stwierdzeniu (śmierci z udziałem osób trzecich lub samobójstwa), czynności zabrania zwłok wdroży Prokuratura;
- w przypadku (śmierci naturalnej) na podstawie wystawionego przez lekarza zaświadczenia zgonu, Urząd Stanu Cywilnego wyda akt zgonu;
- z chwilą ustalenia (udziału osób trzecich lub samobójstwa), zaświadczenie zgonu wystawi tzw. lekarz sekcyjny, na podstawie którego Urząd Stanu Cywilnego wyda akt zgonu;
- zgłosić się z polisą ubezpieczeniową na życie (jeżeli taka została zawarta) i aktem zgonu, do ubezpieczyciela w celu wypłacenia wysokości zadeklarowanej kwoty w ubezpieczeniu;
- przysługuje również tzw. zasiłek pogrzebowy w wysokości - 4ooo,oo zł, który można wypłacić bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub za pośrednictwem Zakładu Pogrzebowego, w którym organizujemy pogrzeb;
- po zamknięciu całej procedury prawnej i administracyjnej, rodzina może przystąpić do zorganizowania pogrzebu;
PLAN REALIZACJI PROCEDUR DEZYNFEKCJI I SPRZĄTANIA POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ PO ZGONIE
- technik poprosi o kilka informacji w kwestii ustalenia ogólnego stanu zdrowia wszystkich domowników i zapyta czy jakieś osoby uczulone są alergicznie (powyższe informacje są konieczne, z uwagi na stosowane substancje wysoce toksyczne);
- następnie dokona weryfikacji pomieszczenia w którym leżały zwłoki;
- zostanie oszacowany poziom skażenia (krwią i płynami ustrojowymi) pomieszczenia;
- nastąpi segregacja i załadunek skażonego wyposażenia lokalu, na transport samochodowy w celu utylizacji;
- technik umieści w specjalnym pojemniku lub worku, skażoną (pościeli i odzieży) w celu utylizacji;
- końcowy załadunek różnych odpadów gabarytowych (śmieci) na transport samochodowy w celu utylizacji;
- technik dokona wyboru metody i środków chemicznych, w celu przeprowadzenia dezynfekcji lokalu;
- w przypadku skażenia krwią lub płynem ustrojowym (podłóg lub ścian), wykonujemy częściowy lub całkowity demontaż tj. (skuwanie tynku i usuwanie np. tapety, paneli, boazerii itp.);
- następnie technik przeprowadza dezynfekcję chemiczną w 5-ciu etapach (nie podajemy nazwy stosowanych środków, z uwagi na tajemnicę handlową firmy);
- 1 etap, dezynfekcji (dezynfekcja środkiem aktywnym);
- 2 etap, dezynfekcji (dezynfekcja środkiem neutralizującym krew i płyny ustrojowe);
- 3 etap, to dezynfekcja (termiczno-parowa i zasadowa);
- 4 etap, dezynfekcja końcowa tzw. dezodoryzacja (dezynfekcja środkiem do usuwania i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów - smrodu i odoru);
- 5 etap, ozonowanie powietrza generatorem ozonu;
- po wykonanej dezynfekcji technik informuje domowników, jak mają postępować i na co mają zwrócić szczególną uwagę;
- technik wystawia rachunek lub fakturę za wykonaną usługę;
- udziela gwarancji i wystawia protokół dezynfekcji;
- zamyka zlecenie;
Podsumowanie:
Podane powyżej informacje, uzmysłowią naszym klientom, jak trudny i złożony jest problem dezynfekcji i sprzątania pomieszczeń po zgonach. Pozwoli to, klientowi uzyskać wstępne zasady postępowania przed wezwaniem specjalistycznej ekipy do dokonania dezynfekcji pomieszczeń.
Opracował:
Technik Kamil Rybacki